News

Kosmose karjääripäev 21. September Ruth Maal

11. b klassi õpilane Rudolf Harald Kivi kirjutas meile sellest, kuidas möödus 8. septembril karjääripäev Tõraveres.


"Selle jaoks, et õpilastel oleks võimalik arendada enda sisemist astrofüüsikut, inseneri või keda iganes, korraldas Tõravere observatoorium 8. septembril kosmose karjääripäeva, kuhu tulid kokku üle Eesti erienvad kosmosega tegelvad ettevõtted ja Eesti koolide õpilased. Sellel sündmusel toimus palju töötubasid ja meelelahutuslikke programme. Karjääripäev kestis umbes 5 tundi ning oli täidetud tegevusega. 

Meie kooli õpilased jagunesid gruppideks ja iga seltskond valis natuke erinevaid töötubasid. Meile sattusid töötoad “Amatöörastronoomia” ja “Kosmilised kaugused”.

Töötuba "Amatöörastronoomia" oli hea sissejuhatus üritusse, sest keerukaid teemasid ei läbitud ning õpilased said kõike kaasa teha ja praktilisi ülesandeid lahendada. Vaatasime päikeseteleskoobiga päikest, panime ise kokku taevakaardi ning ehitasime väikese Galileo teleskoobi. Selline kogemus oli väga meeldiv ning otsustasime teiste õpilastega, et soovime ka töötoa läbiviija kooli loengut andma kutsuda.

Pärast esimest töötuba oli söögipaus ja sai vaadata teadusteatrit. Kosmose teemaga kooskõlas oli ka teadusteatri etendus raketist ja raketi ehitamisest. 

Pärast lõunasööki algas päeva teine plokk. Mina sattusin väga põnevasse töötuppa nimega “Kosmilised kaugused”. Seal seletas Tõravere  astrofüüsik Elmo Tempel õpilastele, kuidas erinevaid kosmilisi kaugusi mõõdetakse. Mida kaugemaid objekte me mõõta soovime, seda keerukamaks lähevad mõõtmismeetodid. Üheks lähemate objektide mõõtmisviiskis on parallaks, mida õpilased ka ise katsetada said. Mõõtsime alguses enda käe kaugust silmast ning hiljem jalgpalli kaugust tee äärest.   Ma usun, et töötoas “Kosmilised kaugused” õppisid meie õpilased sel päeval kõige rohkem ja nakatusid ehk isegi astrofüüsika pisikuga.

Kui teine töötuba läbi sai, oli ka kosmose karjääripäev ametlikult läbi ning sajad õpilased suundusid tagasi kodu poole. Kogu päev oli väga hästi organiseeritud ja elamus oli suurepärane ja võis nii mõnegi inimese tulevikuplaanid siduda kosmosega."

"Selle jaoks, et õpilastel oleks võimalik arendada enda sisemist astrofüüsikut, inseneri või keda iganes, korraldas Tõravere observatoorium 8. septembril kosmose karjääripäeva, kuhu tulid kokku üle Eesti erienvad kosmosega tegelvad ettevõtted ja Eesti koolide õpilased. Sellel sündmusel toimus palju töötubasid ja meelelahutuslikke programme. Karjääripäev kestis umbes 5 tundi ning oli täidetud tegevusega. 

Meie kooli õpilased jagunesid gruppideks ja iga seltskond valis natuke erinevaid töötubasid. Meile sattusid töötoad “Amatöörastronoomia” ja “Kosmilised kaugused”.


Töötuba "Amatöörastronoomia" oli hea sissejuhatus üritusse, sest keerukaid teemasid ei läbitud ning õpilased said kõike kaasa teha ja praktilisi ülesandeid lahendada. Vaatasime päikeseteleskoobiga päikest, panime ise kokku taevakaardi ning ehitasime väikese Galileo teleskoobi. Selline kogemus oli väga meeldiv ning otsustasime teiste õpilastega, et soovime ka töötoa läbiviija kooli loengut andma kutsuda.

Pärast esimest töötuba oli söögipaus ja sai vaadata teadusteatrit. Kosmose teemaga kooskõlas oli ka teadusteatri etendus raketist ja raketi ehitamisest. 

Pärast lõunasööki algas päeva teine plokk. Mina sattusin väga põnevasse töötuppa nimega “Kosmilised kaugused”. Seal seletas Tõravere  astrofüüsik Elmo Tempel õpilastele, kuidas erinevaid kosmilisi kaugusi mõõdetakse. Mida kaugemaid objekte me mõõta soovime, seda keerukamaks lähevad mõõtmismeetodid. Üheks lähemate objektide mõõtmisviiskis on parallaks, mida õpilased ka ise katsetada said. Mõõtsime alguses enda käe kaugust silmast ning hiljem jalgpalli kaugust tee äärest.   Ma usun, et töötoas “Kosmilised kaugused” õppisid meie õpilased sel päeval kõige rohkem ja nakatusid ehk isegi astrofüüsika pisikuga.

Kui teine töötuba läbi sai, oli ka kosmose karjääripäev ametlikult läbi ning sajad õpilased suundusid tagasi kodu poole. Kogu päev oli väga hästi organiseeritud ja elamus oli suurepärane ja võis nii mõnegi inimese tulevikuplaanid siduda kosmosega."